Скъсване и операция на предна кръстна връзка

Един от най-честите проблеми, засягащи колянната става, е увредата на предна кръстна връзка (ПКВ) . Тя е единият от четирите лигамента, отговорни за стабилността на коляното. Без наличието на ставни връзки, които да стабилизират коляното, ставата би била нестабилна и склонна към разместване. ПКВ има функция да контролира прекомерните движения в предно-заден аспект чрез ограничаване на ставната подвижност.

Механизмите на скъсване на ПКВ могат да бъдат тежки травми на коляното при пътно-транспортни произшествия, професионални злополуки или най-често при спорт - футбол, ски, ръгби, баскетбол. Увредата на ПКВ настъпва при неподвижност на стъпалото и рязка промяна в позицията на тялото, като рязък натиск в областта на коляното с посока отзад напред или когато подбедрицата е силно усукана или свръхразгъната при контакт на крака със земята. Много пациенти усещат изпукване в коляното и/или поддаването му.

Разкъсването на предна кръстна връзка е голям проблем, поради породената нестабилност на коляното, което би могло да причини увреждане на хрущяла и бързото развие но артроза на колянната става.

Увредата на ПКВ може да засегне всеки. С повишен риск са упражняващите по-горе споменатите спортове.

Симптомите при скъсване на предна кръстна връзка непосредствено след травмата са: внезапно измесване напред на подбедрицата, изпукване в ставата в момента на травмата, внезапно подуване на ставата, болка при вървене.

Симптоми от 3 до 4 месеца след травмата или години след това: нестабилност на увреденото коляно, болка при рязко натоварване или усукване, пукане на ставата при ходене, периодични отоци на същата, свързани с натоварването.

При съмнение за увреда на ПКВ, посетете вашият ортопед. Той ще назначи рентгеново изследване на коляното за оценяване на възможни фрактури или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) за оценка на лигаментарния, менискалния и хрущялния стасус.

Комплексното изследване на коляното е необходимо за разграничаване от други коленни увреди, протичащи с вашите симптоми.

В повечето случаи операцията при увреда на ПКВ е наложителна. Ставната нестабилност е една от основните предпоставки за бързо развитие на дегенерация на ставния хрущял в увреденото коляно и оставена без лечение, с течение на времето намалява функцията на засегнатата става и води до деформации, нерядко до високостепенна, трайна и необратима инвалидизация.

Операция на предна кръстна връзка включва използването на част от друг голям лигамент или сухожилие, с която се замества увредената връзка.

Най-честите възможностите за реконструкция на ПКВ включват:

  • използване на част от пателарния лигамент;
  • използване на сухожилие от задната група мускули на бедрото – musculus grcilis и musculus semitendinosus;
  • използване на част от пателата с част от фасцията на бедрения мускул;
  • използване на донорен присадък и др.

Реконструкцията на ПКВ се извършва чрез артроскопска система и продължава между 1 и 2 часа, което зависи от избраната присадка и другите манипулации, които се налага да бъдат извършени в колянната става.

След процедурата се използват патерици за три до пет седмици и колянна ортеза. Провеждането на рехабилитационни процедури е много важен аспект в следоперативното лечение при увредената на предна кръстна връзка, по отношонеие на пълното възстановяване на засегнатото коляно. Това ще подпомогне пълното възстановяване и връщане на пациента към предишния начин на живот, включително и към професионален спорт.

Към обичайната си степен на нормална активност (тичане например), пациента се връща обикновено за два до четири месеца след манипулацията. При спортистите, упражняващи спортове, силно натоварващи коляното, този период е удължен на шест – седем месеца след манипулацията.

Над 90% от пациентите възвръщат своята нормална активност след реконструкцията.