Как да живеем правилно
Гръбнакът е стълб на доброто физическо, енергийно и емоционално здраве. Той е най-важният компонент от опорно-двигателния апарат на човешкото тяло, който ни осигурява необходимата гъвкавост и действа като амортисьор, поглъщащ всички ежедневни стресови натоварвания, на които сме подложени. Функционира като информационна „магистрала”, по която преминават безброй нервни импулси. Това е причината да следим постоянно неговото състояние, поради честата му податливост на деформации и травми.
Проблемите свързани с гръбначния стълб и тяхната превенция са тясно обвързани с някои правила как да живеем правилно, балансирано и да бъдем здрави. Ако съумеем да приложим тези съвети на практика, бихме си спестили в голяма степен дискомфорта в областта на гръбнака и кръста. Модерният начин на живот в съвременното общество не подпомага здравословното състояние на гръбнака, поради заседналия начин на живот и неестествените пози, които заемаме всеки ден (повечето хора прекарват 90% процента от времето си седнали – докато шофират, работят в офиса и т.н.; при такъв тип дейности е наложително да се правят по 5 – минутни разходки на всеки два часа.).
Вените на гръбнака имат по-специфичен строеж – получава се така, че често има застой на кръвта поради продължително стоене на едно място, в една и съща поза. Човек, който цял ден прекарва пред компютъра и продължително изпъва мускулите на гърба си, е застрашен от образуването на тромб. Тази неправилна стойка и позицията на стоене в т. нар „порочна поза” е предпоставка за вече наложилата се модерна диагноза „компютърен врат”. При подобни случаи седалката на стола трябва да е плоска, така направена, че да не натиска кръвоносните съдове под коленете. И височината от седалката до пода трябва да бъде толкова висока, колкото е разстоянието от бедрата до пода. Ненормалното състояние на гръбнака, към което води неправилното стоене било то на стола или на чина, може да премине в сериозно усложнение, което често атакува хората на умствения труд.
При тези, които водят активен спортен живот, прекалените физически натоварвания са особено опасни, а бодибилдингът и фитнесът са изключително рисковани за онези, които до момента не са се занимавали със спорт. Всички споменати отклонения са тежко бреме, стоварило се над гръбначния стълб, който трябва да бъде здрава основа на тялото. Активен фитнес и бодибилдинг следва да се упражнява при лицензирани инструктори и след компетентна медицинска консултация, която изключва противопоказания.
Добрата стойка е от съществено значение при активния и динамичен начин на живот. За да се постигне всичко това е необходимо да се тренира изправена стойка на тялото, да се правят основни укрепващи упражнения всеки ден; дълги разходки, за предпочитане на терени с по-мека повърхност; носене на удобни обувки; поддържане на нормално телесно тегло, тъй като излишните килограми нарушават центъра на гравитация на човешкото тяло и вредят на гърба. Относно основните пози на тялото, които човек заема, се препоръчва:
при изправена поза – висок стоеж на гръдния кош, рамената да са освободени и назад, прибрани корем и таз, успоредни стъпала, добър баланс на тялото върху двата крака;
- при седяща поза е важен изборът на подходящ стол с колене на нивото на бедрата, гърбът опрян на облегалка, раменете изправени, при нужда поставяне на възглавница зад кръста;
- при легнала поза – през нощта възглавницата се поставя под главата, не под раменете, като твърдостта на възглавницата и на матрака да позволяват нормална позиция на главата и тялото.
Съществува набор и от други практики, които, ако се следват като препоръки, биха били индивидуален подход за полагане на грижи за здравословното състояние на гръбначния стълб и кръста:
- Никога да не се слага крак върху крак по време на работа. Това винаги ще предизвиква болка в долната част на кръста, нарушава кръвообращението и дори може да доведе до заболявания в областта на малкия таз и на половите органи.
- Да не се сяда рязко с всичка сила върху стола. С това всеки път, макар и да не се усеща, се нанася значителен удар по гръбнака и се увреждат хрущялните повърхности и прешлените.
- Отпускайки тялото си леко и плавно, главата трябва да е изпъната нагоре и напред, шията- разхлабена, гръбначният стълб –опънат.
- Да не си помагаме с ръце, когато сядаме и ставаме.
- Ако се наложи да чакаме дълго на опашка, трябва да не забравяме да местим положението на краката си на всеки 10 минути. Опирайки се така на всеки крак преместваме и тежестта. Човек усеща умора в гърба, в раменете и зад тила, когато му се налага да стои продължително време прав.
- Ходене на място с протягане на ръцете напред с дълбоки вдишвания. Изведнъж се усеща как намалява чувството на умора и идва прилив на енергия.
- Много е важно леглото да е добро. По време на сън е възможно да се увреди гръбначният стълб. Не е тайна, че една трета от живата си човек прекарва в леглото. Затова то трябва да е удобно, а конструкцията му да съответства на физиологичните особености и извивки на гръбначния стълб. Изключително важно е също така тялото на човека да съответства на дебелината на матрака. По-пълните хора трябва да си избират по-дебели матраци, а по-слабите – меки матраци. Малко са хората, които обичат да спят на корема си, но при болки в кръста тази поза понякога е за предпочитане.
Правилното ставане от леглото е важен елемент от ежедневната двигателна активност, което осигурява щадящо натоварване на гръбначния стълб особено при наличие на гръбначни заболявания. Трябва да се избягва внезапното скачане, внимателно да се сяда в леглото със спускане на стъпалата върху пода под прав ъгъл.
Вдигането на тежки предмети и неправилното натоварване на гръбначния стълб често водят до възникване на херния, пропукване на някой от прешлените или образуване на шипове. При силово натоварване човек неволно подлага гръбначния стълб на усукване и несвойствени пози, които провокират гръбначни заболявания. В случаите, когато се налага да вдигнем тежък предмет е препоръчително да се приклекне, за да предотвратим пренатоварването на гръбначния стълб за сметка на мускулите на краката и правилното разпределение на усилията.
Правилният и здравословен начин на живот спрямо спецификата и особеностите на човешкото тяло и скелетна система е задължителен елемент при възпитанието на децата. От особена важност е да се редуцира прекомерния престой пред компютрите в статично неправилно положение; тежките ученически раници, деформиращи положението на тялото; неблагоприятните фактори от външната среда (неправилно седене в училище, неравномерно физическо натоварване и носене на раницата с една ръка). Препоръчителен е активният спорт, който подобрява общото здраве, укрепва сърцето и е най-сигурен начин за предпазване от различни гръбначни изкривявания. Физическите упражнения са основни за развитието на мускулатурата и връзково – ставния апарат. Те способстват за доброто развитие и формиране, за израстване на костите при условие на адекватното им натоварване. Най-добрият спорт за лечение и профилактика е плуването. Задължително е правилното рационално и пълноценно хранене при децата, създаване на условия за нормален сън в нормално положение на тялото, добрата организация на условията в дома и училище, физическите упражнения и игри. В легнала позиция най-неблагоприятно е положението на една страна със свити към корема крака; постелята трябва да бъде равна, достатъчно твърда, а възглавницата – не висока.
Можем да обобщим, че всеки от нас има специфична походка, строго определени характерни за тялото му пози при изправено, седнало или легнало положение. Този комплекс от навици се нарича двигателен стереотип, който понякога не съвпада с физиологичните норми на организма. В цялостната организация на този стереотип е абсолютно необходимо да се следва линията на протекция, лечение и постоянна грижа за поддържане здравословното състояние на гръбначния стълб като базисна структура в човешкия организъм.
Училището за гръбнака при нашия Гръбначен център е разработило комплексни програми, които се основават на последните достижения на съвременната медицина и кинезитерапия и успешно се прилагат за профилактика и лечение на основните гръбначни заболявания. То е част от комплексния медицински подход, който се прилага индивидуално към всеки конкретен случай.