Скъсан менискус – симптоми и лечение

Травмите на коляното са често явление. Резултатът при болшинството от тях е увреден или скъсан менискус, което причинява болки и затруднена до невъзможност походка. При нелекуване, може да се стигне до сериозни поражения на ставния хрущял.

Менискусът е специфична фиброзна хрущялна тъкан, намираща се в колянната става, разположена между бедрената кост и подбедрицата. От вътрешната страна на коляното е медиалният менискус, а от външната страна – латералният менискус.

Функцията на менискусите е да подпомагат част от натоварването при движение на колянната става, като правят възможно плавното движение на ставата без триене на ставните повърхности и болка. Те поемат и преразпределят в значителна степен натоварванията при движение и придават допълнителна стабилност.

Симптомите при скъсан менискус са:
  • по-силна или по-слаба  болка в коляното;
  • ставата блокира, усещате нестабилност и неустойчивост;
  • коляното се подува и се пълни с течност.

Може да чуете изпукване или стържене в момента на травмата.

Когато менискусът е увреден, той вече не може да изпълнява пълноценно своята функция. Ставата продължава да се уврежда, ускорява се износването на хрущяла, покриващ ставните повърхности. Това сериозно затруднява подвижността и то необратимо.

Възстановяването на скъсан менискус е много трудно, дори невъзможно, поради нискостепенното му кръвоснабдяване. Необходим е преглед при ортопед, който ще направи нужните изследвания  и ще коментират с вас възможното лечение.

Ако разкъсването е малко и е в областта, която се кръвоснабдява, то би могло да се подхододи към консервативно лечение.

Във всички случаи на разкъсване на менискуса в останалата част – зоната, която не се кръвоснабдява, ще се наложи инвазивна намеса – артроскопия, за премахване на скъсаните участъци.

През малък разрез – около 1 см – се прониква в ставата с артроскоп – оптично устройство с камера, извършва се оглед на ставата в реално време, който ни дава отговор за нейното състояние. През втори достъп към вътрешността на коляното се отстраняват откъснатите парченца менискус, заглаждат се наравностите или в краен случай се премахва целият менискус.

На дванадесетия ден, след свалянето на конците, започва по-интензивен възстановителен период, включващ курс физиотерапия и рехабилитация, терапия с кръвна плазма и хиалурон и прием на хранителни добавки.

Следвайки препоръките за лечение на вашия ортопед, периодът на възстановяване е кратък – около месец след операцията пациента се връща към нормалния си начин на живот.